تجارت محصولات کشاورزی با سامانه الکترونیکی ثبت سفارش تسهیل می شود

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی گفت: استفاده از سیستم های الکترونیکی، مراحل صادرات و واردات محصولات کشاورزی را کوتاه و روند آن را تسریع می کند.

نکات مهم در کاشت زعفران

در سالهای اخیر با توجه به فراگیر شدن کشت زعفران در سطح کشور و استان خراسان بدلیل عواملی مانند: گران شدن قیمت زعفران، نیاز آبی کم زعفران و... همچنین نبود منبع علمی مناسب جهت مراجعه ی زعفرانکاران، عموما میزان عملکرد این محصول در واحد سطح پایین است(حدود 3/5 کیلوگرم در هکتار) و چه بسا در بیشتر مواقع کشاورز بدلیل رعایت نکردن برخی اصول در کاشت و داشت زعفران با ضررهای جبران ناپذیری نیز روبرو گردد، در نتیجه با توجه به موارد ذکر شده بر آن شدیم تا در این مقاله با ارائه ی یکسری نکات اولیه در کشت زعفران گامی هر چند ناچیز در ارتقا سطح دانش زعفرانکاری برداریم
بهترین زمان کاشت زعفران:
تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان می دهد که با توجه به دوره ی رشدی زعفران بهترین زمان جهت کاشت این گیاه دوره ی خواب حقیقی این محصول می باشد. دوره خواب حقیقی زعفران 60 روز می باشد که از زمان زرد شدن برگ زعفران تا 60 روز بعد می باشد عموما این زمان برای منطقه خراسان از 15 اردیبهشت ماه تا 15 تیر ماه است اما برخلاف این نظریه باور عموم بر این است که کاشت در شهریور ماه انجام گیرد، تحقیقات نشان داده مزارعی که در این60 روز کشت گردند در سال اول کشت گل آوری بیشتری نسبت به بقیه دارند.
یک پیاز چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟
امروزه متاسفانه بخاطر گرانتر شدن قیمت زعفران و به طبع آن گران شدن پیاز زعفران دست دلالان و همچنین کلاهبرداری در این زمینه بسیار زیاد شده از طرفی بروز بیماری های مختلفی امکان خرید پیاز مرغوب را بسیار کمرنگ نموده است، بهمین منطور بهتر است برای خرید پیاز فاکتور های زیر را در نظر داشته باشیم:
1. وزن پیاز بین 8 تا 12 گرم: عموما در یک زمین زعفران پیازهایی با وزن های مختلف وجود دارند اما طبق تحقیقات و تجربیات این حقیر وزن موثر جهت گل آوری پیاز زعفران بین 8 تا 12 گرم می باشد طبیعتا پیازهای سنگینتر از این وزن عملکرد بهتری دارند و پیاز های سبکتر نیز گل آوری کمتری دارند. عموما به جهت مخلوط بودن پیاز با وزن های مختلف در یک زمین اصل بر آن است پیازی خریداری شود که در یک تن پیاز 70 درصد پیازها وزن بین 8 تا 12 گرم داشته باشند.
2. فاقد لکه و بیماری: بدلیل بروز بیماری های مختلف قارچی در پیاز رعفران طی چند سال اخیر بهتر است قبل خرید پیاز اقدام به آزمایش و دریافت گواهی سلامت نمود برای اینکار میتوانید نمونه پیاز را به کلینیک گیاهپزشکی شهر خود برده و از لحاظ سلامتی و درصد بیماری مورد بررسی قرار گیرد.
3. خشکه کن: با توجه به گرم بودن هوا در تابستان و فعالیت قارچها بهتر است پیاز خشکه کن باشد یعنی قبل از خارج کردن پیاز از مزرعه زعفران آبیاری صورت نگیرد و هنگام کاشت در مزرعه جدید هم آبیاری صورت نگیرد.
4. مزارع جوان 4 تا 6 ساله: تحقیقات نشان داده که پیازهای این مزارع، درشت تر و از لحاظ بیماری نیز سالم تر هستند

بهترین روش کاشت پیاز زعفران:
روشهای مختلفی جهت کشت پیاز زعفران وجود دارد که می توان به روش های سنتی (کاشت با بیل و کارگر)- استفاده از دستگاههای مختلفی که وجود دارند و همچنین کشت دانه تسبیحی (کارگر و تراکتور) اشاره کرد.
بهترین روش کشت زعفران جهت رسیدن به حداکثر عملکرد روش دانه تسبیحی می باشد. در این روش از کارگر و تراکتور استفاده می شود به این صورت که تراکتور یک شیار ایجاد کرده . سپس کارگر با دست اقدام به کاشت پیاز در داخل شیار می نماید. (عکس1)


مزایای این روش:
1. فاصله یکسان پیازها نسبت به هم
2. درست قرار گرفتن پیازها (قاعده رو به پایین)
3. دسترسی بهتر به آب و مواد غذایی
4. عمق کاشت یکسان
5. کاهش علف هرز و مبازه بهتر
6. امکان اجرای آبیاری تحت فشار
7. درشت شن پیاز و تولید محصول بیشتر


تراکم بوته در روش دانه تسبحی:
50 تا 80 پیاز در متر مربع- عمق کاشت 20 تا 25 سانتی متر- فاصله پیازها روی ردیف بین 5 تا 8 سانتیمتر- فاصله بین ردیف بین 25 تا 30 سانتیمتر (عکس2)

ما بر این باوریم که در برابر تمام مشتریانی که از محصولات و خدمات ما استفاده می کنند مسئولیم ، لذا تمامی تلاش مان را در جهت افزایش عملکرد محصولات و سلامت مصرف کننده نهایی فراهم نموده ایم .اگر امروز نام نهاده گستر به عنوان نمادی از اعتماد و کیفیت در صنعت کشاورزی جاریست ، تنها به یاری یکتای بی همتا و پشتوانه سالها تجربه ، همکاری و مشتریان وفادار این خانواده بزرگ بدست آمده است . امید است با تکیه بر خداوند منان و پشتکار همکاران سخت کوش و حمایت های بی دریغ مشتریان گرانقدر ، نقش مؤثری در اعتلای جایگاه کشاورزی میهن عزیزمان ایفا کنیم .

مدیر عامل - محمد هاشمی

لینکهای مفید

        وزارت جهاد کشاورزی     
    موسسه تحقیقات خاک و آب
    بازار بزرگ کشاورزی ایران
    بروشور ها و کاتالوگهای نهاده گستر

 

تماس با ما

  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  5138471624
  5138471625
  5138437135
مشهد - خیابان سناباد - سناباد 45 - پلاک 71

به ما بپیوندید...